Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Opdateret 29/04/2026 7 min læst

Det er afgørende at shoppe efter den bedste realkreditudbyder, før du køber et hjem, refinansierer eller udnytter din boligkapital. Nogle långivere specialiserer sig i visse typer låntagere, såsom førstegangskøbere af boliger eller dem i undertjente samfund. At finde det bedste realkreditlån afhænger af dine behov og økonomiske situation. Her er vores valg til de bedste realkreditinstitutter fra maj 2026.

Yahoo Finance Methodology

Sammenlign de bedste realkreditinstitutter

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst for førstegangsboligkøbere

0 – 3 %

580 – 620

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst til VA-lån

0 %

620

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst til boliglån

0 – 10 %

Ikke oplyst

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst til lukkehastighed

0 – 5 %

520 – 660

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst til refinansiering

0 – 3 %

Ikke oplyst

Bedst til lån uden PMI

0 – 5 %

Ikke oplyst

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst til omvendte realkreditlån

0 – 3,5 %

620

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst til HELOC'er

0 – 3,5 %

620 – 700

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst for låntagere, der tidligere har haft alvorlige kreditproblemer

0 – 3,5 %

580 – 620

Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

Bedst til FHA-lån

0 – 3,5 %

600 – 620

Et mere detaljeret kig på de bedste realkreditinstitutter

  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 – 3 %

    Minimum kreditscore 580 – 620

    En førende digital-first långiver kendt for sine hurtige godkendelser og en mulighed for 1 % udbetaling.

    Fordele

    • Lejere kan modtage et tilskud på 10 % af deres årlige husleje (op til 5.000 USD) til at ansøge om omkostninger til afslutning af lån.
    • Et tilskud på 2 % til førstegangskøbere giver mulighed for en udbetaling på 1 % på et konventionelt lån (kendt som ONE+-programmet).
    • I årevis toppede Rocket J.D. Powers kundetilfredshedsundersøgelse blandt realkreditinstitutter. Selvom det ikke længere er førende, rangerer det stadig over gennemsnittet.

    Ulemper

    • Rocket opkrævede låntagere højere end medianen for lånegebyrer i 2025.
    • Hvis du handler efter realkreditrenter på Rockets hjemmeside, skal du være opmærksom på, at siden bruger op til to rabatpoint til at sænke dem.
  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 %

    Minimum kreditscore 620

    Nationens bedste VA-långiver med speciale i skræddersyede realkreditløsninger og 24/7 support til militærmedlemmer og veteraner.

    Fordele

    • Modtager en høj score for kundetilfredshed fra J.D. Power.
    • Veterans United opkrævede låntagere lavere end medianen i 2025.
    • Tilbyder 24/7 kundeservice, der afspejler militærtjenestens internationale karakter.

    Ulemper

    • Tilbyder ikke rentetilpasningslån.
    • Annoncerede 30-års priser inkluderer næsten to rabatpoint.
  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 – 10 %

    Minimum kreditscore Ikke oplyst

    Tilbyder en bred vifte af lånemuligheder til både købere og eksisterende boligejere, samt robuste incitamenter, herunder nedsatte priser og tre måder at udnytte din boligkapital på.

    Fordele

    • Ingen lukkeomkostninger på boliglån.
    • Fast rente, der aldrig ændres, og betalingerne forbliver de samme i hele lånets levetid.
    • Automatiske betalinger fra en Fifth Third kvalificeret checkkonto gør låntagere berettigede til en kvartpoints renterabat.

    Ulemper

    • Lån er kun tilgængelige for forbrugere i 12 stater.
    • Ingen USDA-lån eller ikke-QM-lån tilgængelige.
  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 – 5 %

    Minimum kreditscore 520 – 660

    En landsdækkende långiver kendt for sine hurtige lukketider og brede låneudvalg.

    Fordele

    • Virksomheden kan prale af en lukketidslinje, der er op til 50 % hurtigere end branchegennemsnittet (men sørg for at spørge, hvordan et realistisk lukkeestimat ser ud for dit lån).
    • Hvis du refinansierer dit lån fra loanDepot.com i fremtiden, vil det give afkald på sit långivergebyr gennem sit livstidsgarantiprogram.
    • loanDepot.com tilbød renter, der var lavere end gennemsnittet i 2025.

    Ulemper

    • Ingen eksempler på realkreditlån er tilgængelige online. Du bliver nødt til at kontakte en repræsentant for en pris.
    • LoanDepots kundeservicevurdering er under gennemsnittet ifølge J.D. Power.
    • Tilbydes højere end medianen låneomkostninger til låntagere i 2025.
  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 – 3 %

    Minimum kreditscore Ikke oplyst

    En stor nationalbank, der tilbyder konkurrencedygtige realkreditprogrammer, herunder tilskud og bistand til førstegangs- og lavindkomstkøbere.

    Fordele

    • Eksisterende kunder kan være berettiget til udlånsgebyrrabatter eller rentenedsættelser, når de refinansierer deres realkreditlån.
    • Score nr. 2 for kundetilfredshed ifølge J.D. Powers 2025-undersøgelse.
    • Rangerer blandt de bedste for lave renter og fair lånepriser, ifølge Yahoo Finances analyse af 2025 HMDA-data.

    Ulemper

    • Eksempel på boliglånsrenter er baseret på en kreditscore på 740 eller højere med indbyggede og ikke-justerbare rabatpoint.
  • Minimum ned 0 – 5 %

    Minimum kreditscore Ikke oplyst

    En medlemsfokuseret kreditforening, der leverer konkurrencedygtige priser og lavere gebyrer.

    Fordele

    • Ingen PMI-betalinger for førstegangsboligkøbere med nul ned, og for gentagne købere med kun 5 % ned.
    • Et medicinsk professionelt boliglånsprogram giver mulighed for højere studielånsgæld og begrænset kredit og opsparing.

    Ulemper

    • Alliant er en "digital kreditforening", hvilket betyder, at der ikke er nogen filialer til rådighed for ansigt-til-ansigt service.
    • Nogle realkreditlån er ikke tilgængelige i Maryland.
  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 – 3,5 %

    Minimum kreditscore 620

    En mangeårig udbyder af omvendte realkreditlån, der tilbyder en bred vifte af muligheder.

    Fordele

    • Rekord af finansiel stabilitet, opnået høje karakterer fra førende kreditvurderingsfirmaer.
    • Tilbyder en SecureEquity-mulighed for omvendt realkreditlån til boligejere med ejendomme af høj værdi og højere indkomstmål.
    • HECM for Purchase er et omvendt realkreditlån, der er føderalt forsikret af FHA, som giver låntagere mulighed for at købe et nyt hjem og bruge det omvendte realkreditlån til at dække op til halvdelen af omkostningerne. På denne måde behøver købere ikke at optage to realkreditlån og betale to sæt lukkeomkostninger.
    • Omvendte refinansieringer giver låntagere mulighed for at erstatte deres eksisterende omvendte realkreditlån med et andet for at få bedre vilkår, fastlåse en lavere rente eller få adgang til mere værdi i deres hjem.

    Ulemper

    • Ikke licenseret til at betjene staten New York.
    • Begrænset gennemsigtighed om priser/gebyrer.
  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 – 3,5 %

    Minimum kreditscore 620 – 700

    En fuldt ud online långiver, der kombinerer flere boligkøbstjenester, herunder hurtig lånegodkendelse, forsikring, fast ejendom, afregningstjenester og mere, til en konsolideret digital oplevelse.

    Fordele

    • Tilbyder en HELOC-kun kontoudtog for selvstændige, små virksomheder og koncertarbejdere uden at kræve W-2'er, selvangivelser og resultatopgørelser.
    • HELOC'er er tilgængelige fra $50.000 til $500.000.
    • HELOC'er er tilgængelige på primære boliger samt fritidsboliger og investeringsejendomme.
    • Betters maksimale 90 % kombinerede belåningsgrad (CLTV) er højere end hvad de fleste HELOC-lånere tillader, så du kan kvalificere dig med mindre egenkapital i dit hjem.

    Ulemper

    • Den indledende trækning fra en HELOC skal være $50.000 eller 75 % af din kreditgrænse, alt efter hvad der er størst.
    • Ingen personlig support.
  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 – 3,5 %

    Minimum kreditscore 580 – 620

    Se priser på New American Fundings hjemmeside

    En fleksibel långiver, der skiller sig ud for sin stærke støtte til utraditionelle låntagere, herunder undertjente samfund.

    Fordele

    • Fokuserer på undertjente husstande med Black- og Latino-programmer, der fremmer boligejerskab.
    • Tilbyder ikke-kvalificerede realkreditlån til låntagere med historie om konkurs eller tvangsauktion.

    Ulemper

    • Annoncerede realkreditrenter er vildledende, fordi de sænkes med tre rabatpoint.
    • Scoret under gennemsnittet i den seneste undersøgelse om tilfredshed med oprettelse af lån fra J.D. Power.
  • Bedste realkreditlångivere i 2026:Topvalg og anmeldelser

    Minimum ned 0 – 3,5 %

    Minimum kreditscore 600 – 620

    Som et realkreditinstitut, der er specialiseret i FHA-lån, anbefales AmeriSave Mortgage til boligkøbere, der leder efter fordelene ved et statsstøttet lån.

    Fordele

    • Tilbyder alle tre store FHA-refinansieringsmuligheder for lån:rente- og løbetid, strømline og udbetalingsrefinansiering.
    • Låneansvarlige arbejder sammen med dig om at finde kvalificerede udbetalingsassistanceprogrammer, der er tilgængelige i dit område.